By Şef İbrahim Çelik

ibrahim_celik

1961 yılında aşçılarıyla ünlü Bolu Mengen’de doğan İbrahim Çelik,  baba mesleği olan aşçılığa genç yaşta başlamıştır. 1975 yılında Gümüşsuyu Teknik Üniversitesi’nde aşçı yardımcısı olmuş, 1976-1983 yılları arasında birçok restoranın ve oteller zincirinin mutfaklarında çalışmıştır. 1983-1986 yıllarında İsviçre Cenevre’de Türk ve İsviçre mutfaklarında mutfak şefi olarak çalışmıştır. 1993-2015 yılları arasında ise Uluslararası otellerin ve restoranlarının mutfak koordinatörlüğünü yürütmüştür.

1998 yılında İngiltere Londra’da düzenlenen Mutfak Günleri Fuarı’nda Türk Mutfağını tanıtmıştır.

2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İspanya’da düzenlenen Uluslararası Mutfak Günleri Festivali’ne gönderilmiş, Türk ve Osmanlı Mutfağını temsil etmiştir.

2014 yılında Makedonya’da özel bir televizyon kanalında Türk ve Osmanlı Mutfağı üzerine televizyon programı yapmıştır.

Türkiye’de yayınlanan birçok televizyon programında Aşçı Şef olarak konuk olmuş ve Türk-Osmanlı Mutfağı yemeklerini tanıtmıştır.

Uluslararası Jüri Sertifikası’na sahip Şef İbrahim Çelik, her sene İstanbul’da düzenlenen Uluslarası Mutfak Günleri Festivali’nde Jüri Üyesi’dir.

2008-2012 yılları arasında Aşçılar Derneği Başkanlığını ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkan Yardımcılığını yürütmüştür.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde ve İstanbul Kitchen Academy’de Mutfak Eğitmeni olarak dersler vermektedir.

Ağırlıklı olarak uzmanlık alanları; Türk ve Osmanlı Mutfağı, Balkan Mutfağı, Fransız Mutfağı ve Rus Mutfağı’dır.

2015 Haziran ayı itibariyle geleneksel yemek kültürümüzün unutulan lezzetlerini, yeni nesil ile buluşturmak için By Adalı Restoranı’nda Mutfak Şefi olarak çalışmaktadır.